V sobotu 13. dubna 2024 se v ostravské katedrále Božského Spasitele uskutečnila slavnost, během které bylo požehnáno pět zvonů, jež se vracejí z Německa po více než osmdesáti letech, jako symboly míru a pokoje. Jeden ze zvonů datovaný r. 1511 (váha 580 kg) se vrací z farnosti Tübingen-Lustnau do farnosti Třebom.
Slavnostní bohoslužbě předsedal ostravsko-opavský biskup Mons. Martin David, homilii pak pronesl Mons. Gerhard Schneider, pomocný biskup rottenbursko-stuttgartské diecéze, který měl celý projekt Zvony míru a pokoje pro Evropu na starost.
Farnosti, odkud zvony pocházejí, si převzali zástupci jednotlivých farností od zástupců rottenbursko-stuttgartské diecéze, která tímto symbolickým gestem vrací zvony odcizené za druhé světové války, které zůstaly v Německu a kvůli mezinárodní situaci se nemohly vrátit na východ.
V neděli 14. dubna pak delegace dvaceti šesti hostů z Německa, kterou vedl otec biskup Gerhard Schneider, navštívila také farní kostel sv. Jiří v Třebomi, kde proběhlo společné setkání s farníky v obecním domě.
Zvon, který se vrací do třebomské farnosti, bude do konce září 2024 vystaven pro širokou veřejnost v Ostravě v kostele sv. Václava. Do farnosti Třebom se vrátí při slavnosti 12. října 2024.
"Zvony míru a pokoje pro Evropu". Pontifikální mše svatá, se zvláštním úmyslem vyprošovat mír a dar Pánova pokoje pro nás, pro naše země, pro Evropu a jiné oblasti světa. Symbolem proseb je pět zvonů, které již před více lety, rottenbursko-stuttgardský biskup Dr. Gebhard Fürst nazval příznačně "Zvony míru". Navrácení původně zrekvírovaných zvonů z II. světové války jako symbol smíření, sblížení a mírového soužití. Hlavní celebrant: Mons. Martin David, kazatel: Mons. Gerhard Schneider. Foto: Zdeněk Poruba
V neděli odpoledne se německo-polská delegace přesunula do Třebomi, kde se vrací jeden z pěti zvonu z Německa. Návštěvu přivítali zástupci obce a farář P. Aleš Písařovic. Po setkání v místním kostele sv. Jiří se přesunuli všichni do kulturního domů ke společné diskuzi.
Foto: Roman Polách